Każdy z nas marzy o wielkim, pięknym uśmiechu. Najlepiej z równymi, śnieżnobiałymi zębami i dużymi, miękkimi ustami. Ale matka natura w wielu przypadkach wymyśliła to sobie zupełnie inaczej – mamy różne przebarwienia na zębach, kolory dziąseł a często nawet nieświeży oddech, który jeszcze bardziej oddala nas od ideału. Myślałaś może nad tym, że Twój organizm stara Ci się coś przez to powiedzieć? Oto najczęstsze sygnały, jakie wysyłają do nas nasze zęby!

ZOBACZ TEŻ: UŻYWASZ NICI DENTYSTYCZNYCH? SPRAWDŹ ICH SKŁAD, MOŻE OKAZAĆ SIĘ NIEBEZPIECZNY

ZACZERWIENIONE I PODRAŻNIONE DZIĄSŁA

Zapalenie dziąseł, chociaż brzmi bardzo poważnie i srogo, może być uznawane za “łagodniejszą” chorobę dziąseł. Co wcale nie oznacza, że powinnaś to zignorować! Główną przyczyną zapalenia dziąseł jest nagromadzenie się płytki nazębnej na powierzchni zębów. Jeśli dziąsła krwawią po szczotkowaniu bądź delikatnym nitkowaniu, może to wskazywać na zapalenie. Czym jest spowodowane? Złą dietą, rzadką bądź zaniedbaną opieką dentystyczną oraz paleniem tytoniu, który rozwija zapalenie dziąseł.

NIEPRZYJEMNY ODDECH

Nieleczone zapalenie dziąseł może rozwinąć stan zapalny w jamie ustnej, który nie ma już nic wspólnego ze słowem “łagodne”. Objawami mogą być: nieprzyjemny smak w ustach, brzydki oddech, ropienie dziąseł oraz widoczne poluźnienie korzeni. Brak interwencji w takim przypadku może prowadzić nawet do wypadania zębów. Ale to nie wszystko – nieświeży oddech może też wskazywać na wysoki poziom próchnicy lub zaawansowanych chorób dziąseł, w których rozkładają się bakterie np. W kieszonkach bądź pod powierzchnią zębów. Dziwny oddech może być też spowodowany złym trawieniem, nieodpowiednią dietą bądź… częstym połykaniem gumy, której nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie strawić przez obecność takiego składnika jak poliizobutylen.

BOLESNE ZĘBY

Nagłe boleści w zębach, nadwrażliwość czy ukłucia podczas gryzienia i żucia to sygnał, że problemy w Twoich zębach tylko narastają. Prawdopodobnie wewnętrzna struktura zęba jest w jakiś sposób odsłonięta pod szkliwem, przez co kanaliki zębinowe odczuwają każdą zmianę temperatury czy ciśnienia. To bardzo wyraźny sygnał na jak najszybszą wizytę u dentysty! Jeśli terminy są bardzo odległe możesz przepłukać gardło wodą z odrobiną soli, która pomoże zmniejszyć stan zapalny. Unikaj też kwaśnej żywności i szczotkuj zęby bardzo delikatnie.

ZOBACZ TEŻ: Pamiętacie kobietę z wyjątkowo paskudnymi zębami? Zobaczcie, jak wygląda po wizycie u dentysty! (WOW)

OPUCHLIZNA NA DZIĄSŁACH

Prawdopodobnie jest to skutek uboczny zbyt długiego i rozległego leczenia dziąseł. Bakterie na nich powodują puchnięcie dziąseł i odkrywanie korzeni zęba. Cofanie się dziąseł może prowadzić do nadwrażliwości i większej podatności na próchnicę.

Pamiętaj, że wizyty kontrolne u dentysty powinny odbywać się co 3-4 miesiące!