Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) - kilka faktów

przejdź do komentarzy
atopowe zapalenie skóry atopowe zapalenie skóry/Shutterstock

Uważaj, bo to schorzenie jest coraz bardziej powszechne!

Czy wiecie, że już co piąte dziecko rodzące się w krajach wysoko rozwiniętych cierpi na Atopowe Zapalenie Skóry, w skrócie AZS? Kto go doświadczył wie, jak przykre jest to schorzenie, które objawia się trudnym do złagodzenia świądem, ekstremalną suchością skóry i zaburzeniem jej podstawowych funkcji. Walka z nim jest trudna, a tak naprawdę z atopią często przychodzi żyć całe życie, choć większość dzieci z tejże choroby o podłożu alergicznym wyrasta.

Przedstawmy zatem kilka faktów:

- bakterie - są dobroczynnymi sprzymierzeńcami w walce z AZS; naukowcy wykazali bowiem, że skóra pacjentów z atopią w dotkniętych schorzeniem miejscach ma inne rozmieszczenie bakterii i aby poczuć ulgę należy nie tylko przywrócić jest podstawowe funkcje, ale i prawidłową równowagę mikrobiomu (zdrowe obszary charakteryzuje bowiem większe zróżnicowanie bakterii, niż obszary chore);

- Vitreoscilla Filiformis - bakteria-przyjaciel atopików; łagodzi ona stany suchości skóry i zmniejsza częstotliwość drapania poprzez ograniczenie uczucia świądu.

85% przypadków AZS dotyczy dzieci poniżej 5. roku życia.

Mieszkańcy miast cierpią na AZS dwukrotnie częściej, niż mieszkańcy wsi.

W ciągu ostatnich 50 lat przypadki występowania atopii zwiększyły się dwukrotnie.


Aż 30% Australijczyków zmaga się z tym schorzeniem.

Podstawowym, najmniej inwazyjnym sposobem pielęgnacji skóry dotkniętej AZS jest uzupełnianie lipidów w skórze. Chora skóra ma ich za mało i dlatego skóra ma zaburzony układ odpornościowy - alergeny łatwiej wnikają, wywołując niepożądane reakcje, łatwiej też dochodzi do zakażeń bakteryjnych, grzybiczych i wirusowych.

Istnieje teoria mówiąca, że AZS powstaje poprzez wyjałowienie skóry.

Stres znacznie zaostrza zmiany na skórze atopików. Zwiększa on produkcję neuropeptydów, które powodują pogorszenie stanu skóry.

Więcej w najnowszym Shape, nr. 08/2014.

POLECAMY:
Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) - kilka faktów
Emolium krem trójaktywny
Cicaplast Baume B5 - La Roche-Posay
Avene Xeracalm A.D.
Lipobase

Polecane wideo


Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!