Wygląda na to, że idea #lesswaste podbija polski rynek. Jako społeczeństwo jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, jak wielkim problemem jest nadprodukcja śmieci. I chociaż dla wielu z nas nadal nieosiągalne jest wyrzucanie jednego worka śmieci tylko raz do roku, to osobiście uważam, że każda zmiana ma znaczenie i jest ważna. Rezygnujemy też ze zbędnych kosmetyków, szukamy zdrowszych i bardziej naturalnych alternatyw. A czy jest coś bardziej ekologicznego i dobrego niż domowy peeling? Poznaj naszych 5 sprawdzonych przepisów na domowy peeling!

ZOBACZ TEŻ: ZRÓB SOBIE WŁASNY SPRAY POO POURRI

CUKROWY

Peelingi na bazie gruboziarnistego cukru poprawiają koloryt skóry, ujędrniają ją i przywracają młodzieńczą świeżość. Oto Twoje składniki:

¼ szklanki cukru
2 łyżki oliwy z oliwek
Płynny miód
Olejek eteryczny (ulubiony zapach)

Wymieszaj ze sobą składniki i nałóż na skórę, delikatnie wcierając maź okrągłymi ruchami. Jeśli zużyłaś cały – super, jeśli jednak coś zostało – wstaw do lodówki bądź podsuń siostrze czy chłopakowi. Po 2 dniach straci swoją ważność i nie będzie nadawał się do ponownego użycia, dlatego zawsze polecamy zrobić mniej by nie wyrzucać nadwyżki.

KAWOWY

Świetnie radzi sobie z cellulitem i doskonale złuszcza nawet najbardziej zrogowaciałe miejsca na ciele. Polecamy używać również na piętach! I do tego jak pachnie! Przepisów na peeling kawowy jest naprawdę wiele, dlatego zachęcamy do zrobienia 2 wersji: ostrej i łagodniejszej:

OSTRZEJSZA, składniki:
¼ szklanki zmielonej kawy
1 łyżeczka soli
pół łyżeczki kurkumy

Kawę zalewamy wrzątkiem tak, by woda pokryła całą miseczkę i wystawała maksymalnie centymetr nad papką. Po 15 minutach odlewamy wodę, studzimy kawę i przekładamy do miski. Dodajemy sól i kurkumę, którą można zamienić też na ¼ łyżeczki pieprzu chilli. Pamiętaj, żeby zmieszać peeling z żelem do mycia, jeśli zapach jest dla Ciebie zbyt ostry.

ŁAGODNIEJSZA, składniki:
¼ szklanki zmielonej kawy
Pół łyżeczki zmielonego cynamonu
Duża łyżka jogurtu naturalnego

Zacznij od zalania kawy wrzątkiem na kilka minut. Po tym czasie odlej wodę, a fusy przełóż do miseczki i czekamy aż ostygnie. Dodaj jogurt, cynamon i wymieszaj, po czym nałóż na skórę.

ZOBACZ TEŻ: Jak zrobić grzebyczek do włosów z kokardką?

SOLNY

Mówi się, że peeling solny ma właściwości oczyszczające, przeciwzapalne i dezynfekujące. Jest zatem idealny dla wszystkich osób, które zmagają się z infekcjami skórnymi. Pamiętaj, że infekcje muszą być wygaszone, zanim sięgniesz po peeling.

Oto lista składników:
¼ szklanki soli morskiej
1 łyżka oliwy z oliwek
1 łyżka soku z cytryny

Wymieszaj sól z oliwą, po chwili dodaj sok z cytryny. Jeśli peeling jest zbyt wodnisty, dodaj łyżeczkę soli morskiej. Peeling nakładaj na zwilżoną skórę i delikatnie wmasuj w skórę.

ŻURAWINOWY

Eksperci mówią, że peeling żurawinowy ma właściwości relaksujące i odprężające. Idealnie też odżywia i ujędrnia skórę ciała. Nie nadaje się jednak do peelingowania twarzy. Aby zrobić go w domu potrzebujesz:

¼ szklanki mrożonej żurawiny
3 łyżki cukru trzcinowego
3 łyżki oleju migdałowego
1 łyżkę mąki owsianej
Kroplę ulubionego olejku (najlepiej odnajdą się cytrusowe zapachy)

Wszystkie składniki oprócz cukru wrzuć do zamkniętego blendera i zmiel na papkę. Uważaj, by nie zrobić z żurawiny płynnej papki – zależy nam, by miała cząsteczki do peelingowania. Dodaj cukier i wymieszaj. Jeśli substancja jest zbyt wodnista, dodaj dodatkową łyżeczkę mąki.

Pamiętaj, że wielkość składników możesz dowolnie modyfikować. Nie zalecamy też stosowania tych peelingów na skórze twarzy, która jest wyjątkowo delikatna i wrażliwa. Peeling zaleca się stosować 1-2 razy w tygodniu dla poprawienia krążenia krwi, jędrności skóry oraz poprawienia kolorytu skóry.