14 powodów dlaczego ciągle czujesz się zmęczona

przejdź do komentarzy
zdrowie zdrowie/Shutterstock

Magazyn Time radzi, co robić, by czuć się lepiej.

Wstajesz niewyspana nawet po przepisowych 8 godzinach snu? W ciągu dnia ratujesz się kolejną filiżanką kawy? Okazuje się, że niepotrzebnie. Magazyn Time opracował 14 przyczyn ciągłego uczucia zmęczenia. Przeczytajcie, jeśli też macie problem z nieustannym brakiem energii.

14 powodów dlaczego ciągle czujesz się zmęczonaOczywiście pierwszą przyczyną jest - oprócz standardowego i wymienianego wszędzie omijania śniadania oraz nieodpowiedniej, niezdrowej diety - brak ćwiczeń fizycznych. Regularne ćwiczenia dodają energii, poprawiają samopoczucie i działają jak naturalne antydepresanty. Uczeni z Uniwersytetu w Georgii po badaniach doszedł do wniosku, że zdrowe, dorosłe osoby, które ćwiczą trzy razy w tygodniu po 20 minut czują się mniej zmęczone. Ponadto regularne ćwiczenia zwiększają wydolność i generalną siłę i sprawiają, że jest lepiej dotleniony. Dzięki temu śpisz lepiej, a zatem lepiej się regenerujesz!

Kolejnym powodem braku energii jest spożywanie zbyt małej ilości płynów. Okazuje się bowiem, że zaledwie 2% ubytek płynów z organizmu znacząco wpływa na nasze samopoczucie. Odwodnienie wpływa bowiem na zwiększenie gęstości krwi, przez co mięśnie i organy otrzymują mniejszą dawkę tlenu. Dorosła osoba ważąca 60 kg potrzebuje 2 litrów płynów na dzień.

Obok niedoboru wody wpływ na samopoczucie ma też niedobór żelaza. Jeśli oprócz generalnego spadku energii masz też problemy z koncentracją, być może powinnaś wprowadzić małe zmiany w diecie lub potraktować to jako zachętę do zbadania poziomu żelaza we krwi.

Time wymienił też zaskakując (ale tylko pozornie!) powód: perfekcjonizm. Nierealistyczne cele doprowadzają do frustracji. Ważne jest dążenie do tego, co rzeczywiście jesteśmy w stanie osiągnąć bez popadania w pracoholizm czy nerwicę natręctw. Przesadza w drugą stronę też działa podobnie - wyolbrzymianie problemów sprawia, że błahe przeszkody urastają do rangi dylematów. Taka ciągła niepewność sprawia, że czujemy się wyczerpani psychicznie i fizycznie.


14 powodów dlaczego ciągle czujesz się zmęczonaNiemożność mówienia "nie" też może wpływać na nasze samopoczucie! Przeładowani cudzymi obowiązkami nie mamy czasu pomyśleć o osobie. Taki zdrowy egoizm jest ważny, bo pomaga zachować równowagę psychofizyczną.

Uwaga! Okazuje się, że bałagan należy do kolejnych przyczyn spadku energii. Jeśli pracujesz np. w zabałaganionym miejscu, psychicznie również czujesz się wyczerpana. Nie chodzi o pedantyzm, ale panowanie nad rzeczami. Nie jesteś w stanie posprzątać od razu? Zacznij metodą małych kroków. Dziś biurko, za kilka dni szafka. Bezlitośnie wyrzucaj niepotrzebne rzeczy!

Relaks to nie tylko sen. Świadomość, że nie potrafisz pozwolić sobie na prawdziwe wakacje, też powoduje, że czujesz się przytłoczona i gorzej funkcjonujesz. Podobnie jak sprawdzanie maili w nocy, czy w ogóle korzystanie z urządzeń typu komputery, tablety i smartfony. Takie gadżety pobudzają zamiast uspokajać i jest to udowodnione.

CZYTAJ WIĘCEJ: Dobry sen - kosmetyk idealny

14 powodów dlaczego ciągle czujesz się zmęczonaCo jeszcze należy zmienić według Time'a? Przede wszystkim zrezygnować z alkoholu przed spaniem. Lampka wina może być kusząca, ale spożywany regularnie zaburza nasz sen. W efekcie śpimy gorzej i gorzej się też regenerujemy. Wszelkie drinki powinno się spożywać 3 do 4 godzin przed planowanym spoczynkiem. Ogranicz też ilość kawy do 3 filiżanek dziennie. Jej nadmiar również zaburza nocny sen!

Na koniec postaraj się zadbać o rytm dnia. Zarywanie nocy w weekendy niestety nie sprzyja naszemu samopoczuciu, choć bywa jakże kuszące. Ponieważ jednak życie towarzyskie jest równie ważnym elementem, następnego dnia staraj się wstać o tej porze, co zwykle i udać się później na popołudniową drzemkę.

Polecane wideo


Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!