Jedno z najpopularniejszych haseł firmy Kenneth Cole to: „Przeciętna kobieta zakochuje się 7 razy w roku. Tylko 6 przypadków to buty”. Która z nas nie kocha szpilek? Choć na pewno masz w szafie niejedną parę, założymy się, że nie wiesz, jak w historii czółenek zapisał się polski fizyk i jaką wysokość miały najwyższe na świecie szpilki na platformie. Gotowa na zaskakujące dane o twoim ulubionym modelu butów?

1. Szpilki nie tylko dla kobiet

Buty na wysokim obcasie to symbol seksapilu i kobiecości. Nie zawsze jednak były domeną płci pięknej. W XVI wieku rozsławiali je mężczyźni z wyższych klas i to wcale nie ze względów estetycznych. Obcasy ułatwiały trzymanie stóp w strzemionach podczas jazdy konnej. Historia tego obuwia sięga jednak dużo dalej, bo aż do starożytnego Egiptu. Modele na podwyższeniu miały wtedy równie praktyczne zastosowanie, za to w znacznie niższych sferach. Zakładali je mężczyźni pracujący na rzeźni, aby uniknąć styczności z krwią ubijanych zwierząt. W antycznej Grecji były z kolei elementem stroju aktorów teatralnych.

2. Zabić za obcasy

Starożytne modele przypominały bardziej czółenka na koturnie niż eleganckie szpilki. Szukając w historii butów zbliżonych do tych drugich, możemy trafić na postać Katarzyny Medycejskiej – 14-latki mierzącej w dniu ślubu z księciem Orleanu Henrykiem de Valois około 150 centymetrów. Decydując się na obuwie na podwyższeniu nie tylko dodała sobie wzrostu i powagi, ale i wprowadziła na paryskie salony nową modę. Jako że obcasy były typowym atrybutem arystokracji, z uporem zwalczano je podczas Rewolucji Francuskiej. Do łask wróciły i już na dobre zagościły w damskich garderobach w XIX wieku. W Europie czasów wiktoriańskich pożądany był mały rozmiar stopy, a wysoki obcas optycznie ją zmniejszał. Już wtedy szpilki nasuwały erotyczne skojarzenia, a tym samym spotykały się z krytyką m.in. na tle religijnym.

3. Szpilki pomocne w podrywie i nie tylko

Czy wysokie obcasy faktycznie sprawiają, że kobiety są bardziej atrakcyjne w oczach mężczyzn? Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Południowej Bretanii udowodniły, że panie w szpilkach znajdują na imprezie adoratorów 58% szybciej niż te, które założyły buty na płaskiej podeszwie. Wpływ obuwia testowano także w prozaicznej scenie upuszczenia rękawiczki. Mężczyźni zdecydowanie częściej pomagali, gdy właścicielka zguby miała na sobie buty na 9-centymetrowym obcasie.

10 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiedziałaś o szpilkach
Royalfashion.pl – Szare szpilki Carissa

4. Operacje dla wygody

Christian Louboutin powiedział kiedyś „Nie zniósłbym, gdyby ktoś spojrzał na moje buty i powiedział – O Boże! Wyglądają na takie wygodne!” Coraz więcej Amerykanek ma na to świetny sposób. Okazuje się, że obok zabiegów medycyny estetycznej dla piękna i wygody można także zoperować sobie stopy. W łagodnej wersji zabieg polega na wstrzyknięciu kwasu hialuronowego lub implantu imitującego wygodną poduszkę na podbiciu. Bardziej inwazyjne są operacje zmieniające kształt palca, a nawet polegające na jego usunięciu!

Statystyki pokazują, że większość kobiet ma w szafie przynajmniej jedną parę obuwia, którą założyła raz albo ani razu. Czy tobie też zdarzyło się kupić szpilki pięknie wyglądające na półce, ale mało praktyczne i wygodne? Jeśli zabiegi stóp wydają Ci się szaleństwem, a do tego nie chcesz wydać fortuny na modne buty, by po kilku tygodniach żałować, znajdź swoją parę na royalfashion.pl. Zamiast kosmicznie wysokich szpilek postaw na czółenka na niskim obcasie, sandały na niskim słupku lub sandały na koturnie, które wysmuklą nogi, a jednocześnie zapewnią komfort noszenia.

10 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiedziałaś o szpilkach
Royalfashion.pl – Czarne czółenka na szpilce z eko-zamszu Cordelia

10 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiedziałaś o szpilkach
Royalfashion.pl – Czarne czółenka na słupku ze srebrnymi perełkami Varla

5.Rekordowe szpilki

Kiedy 9 lat temu rumuński projektant Mihai Albu stworzył rekordowe szpilki o wysokości 31 centymetrów, wydawało się, że zainteresowanie tym modelem, przypominającym raczej dzieło sztuki niż obuwie użytkowe, będzie niewielkie. Mimo wysokiej ceny ponad 1500 dolarów sprzedawały się jak świeże bułeczki. Projektant jednak niedługo cieszył się rekordem – przebił go James Syiemiong z Indii, który stworzył buty na 51 centymetrowej szpilce, w trzech wersjach kolorystycznych – czarnej, czerwonej i w kolorze jeansu. Dla zainteresowanych i odważnych małe ostrzeżenie – producent zastrzegł, że nie odpowiada za obrażenia, które klientki mogą ponieść podczas noszenia tych niebotycznie wysokich platform. Jeśli chcesz dodać sobie parę centymetrów, lepiej postaw na sandały na słupku. 12,5 centymetrowy obcas również gwarantuje piorunujące wrażenie.

10 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiedziałaś o szpilkach
Royalfashion.pl – Brązowe sandały wiązane na wysokim słupku Molier

Kto powiedział, że szpilki muszą być użytkowe? Jill Martin i Kenneth Cole z miłości do butów postanowiły pobić rekord Guinessa i stworzyć rekordowo duży egzemplarz. Czarno-białe sandały na wysokim słupku mają 195 centymetrów długości i 185 cm wysokości. Są tak okazałe, że pewnie niejedna pani chętnie założyłaby ich pomniejszoną wersję.

W tym sezonie królują czółenka w metalicznych kolorach. Jeżeli lubicie złote i srebrne szpilki, możecie się rozmarzyć na widok stworzonych przez markę Jada Dubai i firmę jubilerską Passion Jewellers butów „Passion Diamond”. Złote skórzano-jedwabne czółenka są ozdobione 236 diamentami, w tym dwoma 15-karatowymi. Jeśli zazwyczaj kupujesz tanie buty, o tych cudach możesz tylko pomarzyć. Cena to rekordowe 62 miliony dolarów!

Najwyższe, największe, najdroższe szpilki to jeszcze nie wszystko. Kobiety z miłości do butów na obcasie decydują się na bicie różnych, niekiedy szalonych rekordów. W 2017 roku w Kędzierzynie Koźlu ustanowiono Rekord Polski w kategorii „Najwięcej osób w butach na obcasach w autobusie jednocześnie”. Aż 100 pasażerek zdecydowało się przetestować swoje szpilki podczas podróży transportem publicznym.

Jeśli zdarzyło ci się biec na autobus w butach na obcasie, możesz spróbować swoich sił w biegu na szpilkach na 100 m. Rekord w tej dyscyplinie zapisany w księdze Rekordów Guinessa wynosi 13,557 sekund i został pobity w 2015 roku przez Dunkę Majken Sichlau. Jeszcze bardziej spektakularny wyczyn ma na swoim koncie Francuzka Christelle Doyhambehere. Nie tylko przebiegła maraton w szpilkach, ale jeszcze pobiła dotychczasowy rekord o ponad godzinę.

6. To oni stworzyli historię

Marilyn Monroe powiedziała kiedyś: „Nie wiem kto wynalazł buty na wysokich obcasach, ale wszystkie kobiety zawdzięczają mu wiele.” Chociaż samego wynalazcy obcasów trzeba by szukać w starożytności, swój kształt, elegancję i moc szpilki zawdzięczają kilku projektantom. Nazwa „szpilki” pojawiła się w latach 50-tych i opisywała nowy model obuwia o zwężonym nosku i wysmuklonym obcasie. Pionierem był Roger Vivr, pracujący dla Christiana Diora, a buty pierwszy raz pojawiły się na słynnej ilustracji Diora przedstawiającej kobietę w białym żakiecie, czarnej spódnicy, szpilkach i kapeluszu.

Kto by pomyślał, że czarne szpilki z czerwoną podeszwą zatrząsną na lata światem mody? A wszystko za sprawą Christiana Louboutina, który kiedyś podczas pracy pożyczył od swojej asystentki czerwony lakier do paznokci i pomalował nim podeszwę dla kontrastu. Od tej pory jego szpilki to ikona, pojawiająca się nie tylko na wybiegach, ale i w przemyśle rozrywkowym. Nosiła je m.in. Lydia – międzynarodowa handlarka narkotykami z „Breaking Bad” i grana przez Sarę Jessikę Parker Carrie Bradshaw w serialu „Seks w wielkim mieście”. Czerwone szpilki Louboutina pojawiły się na okładce singla Jennifer Lopez, zatytułowanego nie inaczej jak „Louboutins”.

W historii zapisał się także surrealista i wizjoner Andre Perugia, który postanowił pozbawić szpilek szpilek, tworząc tzw. „heel-less shoe”! Na swoim koncie ma także obcasy w kształcie spirali, a wszystkie jego modele bardziej niż obuwie użytkowe przypominają dzieła sztuki.

7. Polski fizyk ojcem szpilek

Chociaż to wielcy projektanci zbierali zaszczyty za wprowadzenie do świata mody szpilek, polski fizyk i wynalazca Olbrecht Kliczka już wcześniej na bazie obliczeń stworzył buty na cienkim obcasie, które utrzymałyby nie tylko lekkie i szczupłe panie. To jego badania przyczyniły się do wyglądu większości dzisiejszych szpilek.

10 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiedziałaś o szpilkach
Royalfashion.pl – Czarne czółenka Braelynn

8. Fetysz związany ze szpilkami

Eleganckie, wysublimowane i stylowe, ale obok tego seksowne i budzące skojarzenia seksualne – takie właśnie od dawna były buty na wysokim obcasie. Mało kto jednak wie, co kryje się za trudną nazwą Altocalciphilia. Psychologowie określają tak fetysz związany z butami na obcasie.

9. Najdziwniejsze buty świata

Szpilki z pająkiem w podeszwie, platformy artysty Chrisa Ofili zrobione z odchodów słonia, a nawet buty na obcasie imitujące samochody wyścigowe Lamborghini – pomysłów na najbardziej szalone buty świata nie brakuje.

10 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiedziałaś o szpilkach

10 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiedziałaś o szpilkach

Z egzemplarzy, które ktoś faktycznie założył warto wymienić brązowe i beżowe szpilki w zwierzęcym princie od Alexandra McQueena, którymi Lady Gaga chwaliła się kiedyś na swoim Instagramie. Równie ekstrawagancką parę gwiazda założyła podczas nagrywania teledysku do utworu „Bad Romance”. Niestety po ruchach artystki łatwo wywnioskować, że buty nie należały do najwygodniejszych.

Platformy nawiązują natomiast do bardzo silnego w ostatnim sezonie trendu i są pokryte materiałem imitującym wężową skórę. Na szczęście na rynku dostępne są też modele na każdą kieszeń, choćby czółenka na słupku z Royalfashion.pl. Nosek w tym modelu jest zakończony szpicem i optycznie wyszczupla nogi. Największy atut? Te czółenka z paskiem mają tylko 5-centymetrowy obcas i świetnie sprawdzą się do codziennych stylizacji.

10 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiedziałaś o szpilkach
Royalfashion.pl – Czółenka na słupku z tłoczeniem a’la skóra węża Pelia

Przeciwieństwem butów z teledysku Lady Gagi jest równie szalony model Energic Pass zaprojektowany przez Netę Soreq. Te ergonomiczne buty na obcasie wykonane na drukarce 3D są inspirowane anatomią ludzkiej stopy, a chodzenie w nich ma niwelować bóle stóp.

10 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiedziałaś o szpilkach

10. Milion za skradzione buty

Buty na obcasie są nieodzownym elementem kultury – nawet w bajce o Kopciuszku główna bohaterka zakłada na bal kryształowe pantofelki. Wprawdzie fizycy z Uniwersytetu Leicester obliczyli, że obcasy ze szkła, aby utrzymać osobę o wadze 55 kg, musiałyby mieć najwyżej wysokość 1,15 cm, jednak większość dziewczynek i tak w wyobraźni ma wysokie szpilki o przejrzystym szklanym obcasie. Równie popularne były rubinowe pantofelki Dorotki z „Czarnoksiężnika z krainy Oz”. Egzemplarz noszony w filmie przez Judy Garland przez lata umieszczony był w muzeum w Minnesocie, aż do momentu kradzieży. Szacuje się, że czerwone buty na obcasie mogą być warte nawet 3 miliony dolarów. Anonimowy darczyńca zadeklarował, że zapłaci milion każdemu kto przyczyni się do odnalezienia tego eksponatu!

Materiał partnera