10 kroków ku zdrowszemu życiu

przejdź do komentarzy
edyta herbuś edyta herbuś/© KAPiF

Proste rzeczy, które dają dobre efekty.

Zmień kilka pozornie niewielkich, lecz tak naprawdę znaczących spraw, a poczujesz się lepiej – zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Wypróbuj 10 kroków i podziel się swoimi wrażeniami.

1. Codzienne rozciąganie

Praca nad ciałem wpływa na tkanki i sprawność mięśni a także zapewnia odpowiednie smarowanie mazią stawów.
Ćwicz zaraz po przebudzeniu, przeciągając się. Zatrzymaj się w każdej pozycji na 10-20 sekund, i rozciągaj na wszystkie strony z różną siłą, aż do najmocniejszej, lecz nie bolesne pozycji.

2. Śpij głębszym snem

Jeżeli masz problemy z zaśnięciem spowodowane ilością spraw na głowie, a twój umysł jest nadal aktywny, gdy powinien już wypoczywać, wypróbuj refleksologię.

Pomasuj dłoń za pomocą kciuka drugiej dłoni, następnie przez około minutę rób nim okrężne ruchy i oddychaj przy tym wolno. Im wolniej będziesz to robić, tym spokojniejszy będzie twój umysł. Na koniec pocieraj delikatnie zewnętrzną krawędź jednego i drugiego kciuka - przez minutę każdy.

3. Nie dla soku na śniadanie

Omijanie śniadania może ci się wydawać prostym sposobem na zaoszczędzenie kilku kalorii, lecz na dłuższą metę czyni więcej szkód niż dobra.

Jeżeli zamiast posiłku wybierasz szklankę soku, uważaj! Mała ma nawet 24 gramy cukru (tyle, co kubeczek lodów!), sok nie jest sycący tak jak włókniste owoce, a w dodatku może być bardzo kwaskowaty jak np. sok pomarańczowy. Zbyt dużo kwasu z soku może prowadzić do problemów ze stawami, trawieniem a także do zgagi. Tak więc zamiast soku na śniadanie owoc w całości.

4. Moc odosobnienia

Wychodzenie bez towarzystwa innych ludzi i spędzanie czasu sam na sam nie tylko daje ci perspektywę w spojrzeniu na życie i problemy, ale także pozwala ci ponownie nawiązać więź z tym, kim naprawdę jesteś (i możesz wyłączyć przy tym głosy innych osób mówiących, kim powinnaś być).

Spacerując czy jeżdżąc na rowerze bez towarzystwa, możesz odkryć odpowiedzi na ważne pytania i poczuć przypływ natchnienia. Nie obawiaj się bycia od czasu do czasu tylko ze sobą.


5. Wydychaj sprawy powodujące stres

Dr Mark Atkinson, autor The Mind Body Bible sugeruje, że powinniśmy pomyśleć o tym, co nas stresuje i gdzie w ciele czujemy ten stres.

Należy przy tym oddychać głęboko i całkowicie skupić się na obszarze odczuwania stresu, powiedzieć sobie, że nieprzyjemne uczucie zmniejsza się i odchodzi od nas, i tak też się stanie w przeciągu około dziesięciu minut. Jak mówi Atkinson: Będziesz wiedzieć, kiedy dojdziesz do tego etapu i poczujesz się o wiele lżejsza i pełna energii.

6. Jedz produkty sezonowe

Polska złota jesień to prawdziwy wysyp idealnych dla zdrowia warzyw i owoców.

Jabłka to źródło witaminy C, rośliny z rodziny dyniowatych są cenne z powodu dużej zawartości witamin C oraz z grupy B, beta-karotenu i nienasyconych kwasów tłuszczowych, bakłażan to nie tylko znany afrodyzjak lecz także porcja witamin A, C i z grupy B, potasu, żelaza i wapnia. Brukselka jest idealna, gdy brakuje nam wapnia, magnezu czy potasu, fosforu oraz witamin z grupy B i witaminy K.

Jak same widzicie, zamiast łykania sztucznych preparatów witaminowych, warto jeść dania przygotowywane ze świeżych produktów sezonowych.

7. Kwiaty o poranku

Jeżeli rano nacieszysz się zapachem i kolorem ulubionych kwiatów, da ci to energię i dobry humor na cały dzień. Najlepiej umieścić je w kuchni, jak radzi dr Nancy Etcoff z Uniwersytetu Harvarda.

Upewnij się, że rośliny nie stoją w pobliżu misek z owocami lub warzywami, gdyż te produkują etylen, który może spowodować szybsze zwiędnięcie kwiatów. Trzymaj je także z dala od grzejników i urządzeń wydzielających ciepło.

8. Odśwież umysł

Kiedy czujesz, że dopada cię stress, postaraj się o sosnowe igły, zawiń je w woreczek z materiału, zawiąż, a w trakcie kąpieli podstaw pod kran, by woda wydobywała ich zapach.

Jeżeli gałązki to zbyt wymyślny pomysł, spróbuj olejków o odświeżających zapachach. Rano dodadzą ci energii, wieczorem pomogą odpocząć po ciężkim dniu.

9. Czytaj szybko

Nawet jeżeli brzmi to dziwnie, badania na Uniwersytecie Princeton dowiodły, że im szybciej nasz mózg przetwarza informacje np. podczas szybkiego czytania, tym lepiej się czujemy, mamy w sobie więcej energii, siły i odczuwamy radość. Warto więc pracować szybko, szybko się uczyć, aby mieć dobre samopoczucie.

10. Wiedz za co możesz być wdzięczna

Gdy czujesz się zadowolona i wdzięczna za to co masz w życiu, w łatwiejszy sposób możesz poradzić sobie ze stresem i być bardziej odporną na jego działanie. Wdzięczność pomoże m.in. w wydzielaniu oksytocyny, hormonu aktywnego podczas kontaktu z kochającą osobą. Dodatkowo bycie wdzięcznym jest powiązane z harmonijną aktywnością elektryczną wokół serca i w mózgu, co sprawia, że organy te działają sprawniej.

Co jesteście gotowe wypróbować już teraz?

Polecane wideo


Skomentuj Staraj się pisać bez błędów

dodasz komentarz jako gość - jeżeli chcesz zarejestrować nicka - załóż konto z avatarami!

Jeszcze nikt tego nie skomentował. Bądź pierwsza!