Chcecie zasięgnąć profesjonalnej porady na temat pielęgnacji skóry? Nasza ekspertka, Anna Didiuk z krakowskiego Salonu Odrodzenie odpowie na Wasze pytania.

Co tydzień publikować będziemy jej odpowiedzi na wybrane pytania.

Jeśli macie wątpliwości lub problemy – piszcie na adres iza(małpa)zeberka.pl. W temacie wiadomości koniecznie wpiszcie „Pytanie o urodę”. Maile o innym temacie nie będą rozpatrywane.

Czekamy – odpowiedzi pojawią się w przeciągu ok. tygodnia.

Chciałabym się dowiedzieć czegoś o pielęgnacji skóry u osób o bardzo jasnej karnacji, do których ja należę. Chodzi mi nie tylko o pielęgnację latem, ale również podczas innych pór roku.

Niezależnie od typu skóry podstawą zawsze jest nawilżenie. Działanie nawilżające posiada: glicerol, mleczan sodu, mocznik, kwas hialuronowy, pantenol. Istnieją też czynniki o działaniu okluzyjnym uniemożliwiające parowaniu wody. Okluzje daje nam lanolina, wosk, pszczeli, olej mineralny, parafina, skwalen, kwas stearynowy, lanolinowy i inne. Utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenie jest możliwie dzięki zastosowaniu substancji nawilżających i okluzyjnych. U osób z problemami trądzikowymi lub z tłusta skórą skupiamy się głownie na nawilżeniu.

W przypadku skór z niskim fototypem (skóry z jasna karnacją, nie opalające się, ulęgające poparzeniom słonecznym) w okresie letnim chronimy przed słońcem filtrem słonecznym. Trzeba jednak pamiętać że filtry stosujemy przy ekspozycji na słońce. Idą wczesnym rankiem do pracy i wychodząc już jak ekspozycja słońca jest minimalna nie ma potrzeby stosowania filtrów. Zawsze stosujemy je wtedy kiedy wiemy że ekspozycja jest ciągła albo częściowa. Jeżeli skóra, bez ochrony, ulega poparzeniu po 15 minutach ekspozycji na słońce, przy użyciu produktu o SPF 50 nastąpi to po okresie 50 x 15 minut, czyli po 750 minutach, w tych samych warunkach.

W chwili kiedy ma Pani widoczne naczynka lub rumień w okolicy policzków wtedy zazwyczaj szukamy produktów z witaminą C, rutyną, wyciągiem kasztanowca oraz z arniką górską. Witamina C jest niezbędna w syntezie kolagenu i procesie odnowy naskórka. Neutralizuje wolne rodniki i chroni struktury wewnątrzkomórkowe przed stresem oksydacyjnym. Jeżeli chodzi o ochronę przeciwsłoneczną o to najbardziej optymalne jest zastosowanie witaminy C z witamina E. Nawilżenie i antyoksydacja powinna być stosowane niezależnie od pory roku. W okresie zimowym dodatkowo trzeba skórę natłuszczać i chronić przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych . Proponuje również udanie się salonu kosmetycznego w celu wykonania pełnego badania skóry i wywiadu.

Pozdrawiam
Anna Didiuk
Salon Odrodzenie