Te, które znają i używają, mogą się zdziwić, ale spora grupa kobiet wciąż nie ma pojęcia o tym, czym są i jak działają kubeczki menstruacyjne.

Zacznijmy jednak od przypomnienia, że co miesiąc trzeba zaopatrywać się w takie artykuły higieniczne jak podpaski, tampony i wkładki. To ogromny rynek, w końcu podpaski to dla kobiety niejako artykuł pierwszej potrzeby. Z tym, że trzeba o nich pamiętać i lekka panika ogarnia nas, gdy jesteśmy w potrzebie, a tu żadnej apteki czy sklepu. Wiedziałyście jednak o tym, że dla tego jest alternatywa?

Kubeczki menstruacyjne zamiast tamponów lub podpasek?

Co więcej, jest to alternatywa bardziej higieniczna i NIE wykonana z wybielanego rayonu, bawełny i plastiku, który nie zostawia włókien, który nie niesie ze sobą dyskomfortu w postaci świadomości, że – jak w przypadku podpasek – te dni są jednak mniej higieniczne, czy ryzyka zespołu wstrząsu toksycznego, jaki może pojawić się wskutek (najczęściej nieprawidłowego) użycia tamponów. Wiele kobiet skarży się, że po miesiączce dokuczają im różnego rodzaju dolegliwości, przy tym świąd jest tylko jedną z nich.

Co to za opcja?

Mowa o wspomnianych już wcześniej kubeczkach menstruacyjnych. Wykonane są z elastycznego silikonu i umieszcza się je w pochwie. Opróżniamy je co 8-12 godzin i jest to absolutnie bezpieczny odstęp czasu. Chodzić z jedną podpaską tak długo? Niemożliwe, niehigieniczne i wręcz niezdrowe.
Silikon nie ma zapachu, również nie przyjmuje go.

Ktoś może pomyśleć: to ohydne umieszczać ciało obce w pochwie, ale to samo dzieje się z tamponami, a podpaski są równie – delikatnie mówiąc – nieestetyczne. Cóż, miesiączka to nie jest śliczna sprawa, ale statystyczna kobieta musi uporać się z nią przez ok. 40 lat swojego życia co miesiąc.
Wróćmy do kubeczków: jeśli są poprawnie założone, niemal nie musimy patrzeć na krew, nie wydostaje się też ona na zewnątrz. Możesz chodzić z nimi na basen, uprawiać jogging czy inne ćwiczenia, możesz nosić obcisłe i jasne ubrania. Nie przechylają się, nie wyślizgują, nie przeciekają. Dodatkowo pomagają dbać o środowisko, bo wystarczy wyobrazić sobie górę podpasek, jaką miesięcznie zużywają kobiety…

Jak je zakładać?

To w skrócie ilustruje poniższy schemat: zwijamy górną część w tzw. U lub na zakładkę i umieszczamy podobnie jak umieściłybyśmy tampon. Wszystkim początkującym polecamy jednak obejrzeć filmik. To proste, ale dobrze jest zobaczyć instrukcję wideo.

Kubeczki menstruacyjne zamiast tamponów lub podpasek?

Jaki wybrać?

Kubeczki menstruacyjne są różne, ale działają identycznie. Te, o których mowa, wykonane są z silikonu. Czasem kolorowego, czasem bezbarwnego – to już kwestia estetyki.

Najczęściej występują w dwóch rozmiarach. Mniejsze polecane są dla kobiet, które jeszcze nie współżyły i nie rodziły lub przed 25. rokiem życia. Większe przeznaczone są dla kobiet po porodzie, które współżyją lub przekroczyły 25. rok życia. Szczegółowe wytyczne mogą się jednak różnić między producentami.

Zalety kubeczków menstruacyjnych:

krew menstruacyjna nie przecieka
nie ma  nieprzyjemnego zapachu okolic intymnych
nie wpływają na naturalne PH w pochwie
nie wywołują Zespołu Wstrząsu Toksycznego (TSS)
są hipoalergiczne
nie zawierają lateksu
proste w użyciu
przyjazne dla środowiska
mogą być stosowany przed rozpoczęciem współżycia
nie wysuszają błon śluzowych pochwy
mogą być noszony w trakcie uprawiania sportu