Jesienno-zimowy sezon nie jest łatwą pora dla naszego obuwia, szczególnie gdy mowa o butach ze skóry naturalnej. Nie jest tajemnicą, że wymaga ono od nas zdecydowanie większej troski niż np. to wykonane z syntetycznych materiałów. Równocześnie, jeśli odpowiednio będziemy o nie dbały, odpłaci się nam ono wyjątkową wytrzymałością i piękną prezencją przez lata.

Jak zatem zapewnić swoim skórzanym butom odpowiednią opiekę? Jest na to kilka sposobów.

jak dbać o buty ze skóry naturalnej

Zacznijmy jednak od początku, czyli rozróżnienia typów skór. Wszystko przez to, że zupełnie innej pielęgnacji będą wymagały buty wykonane ze skóry licowej, a innej np. z zamszu czy nubuku – pomimo tego, że niektóre jej etapy będą identyczne.

ZOBACZ TEŻ: Rozciąganie butów skórzanych – mamy na to kilka sposobów!

Od razu zdradzimy Wam, że jeśli stoicie jeszcze przed zakupem zimowych butów, lepszym wyborem będą wykonane te z gładkiej skóry. Zdecydowanie łatwiej utrzymać je w dobrej kondycji i zabezpieczyć przed kiepskimi warunkami na chodnikach, choć będzie to wymagało odrobiny czasu i użycia odpowiednich preparatów.

jak dbać o skórzane buty zimą

Bez względu na to, czy mówimy o butach zamszowych czy ze skóry licowej, proces pielęgnacji obuwia musi składać się nie tylko z odpowiedniego ich czyszczenia, ale też zabezpieczenia przed wodą.

Jak wygląda on w przypadku butów ze skóry licowej?

Przygotowanie…

Pierwszym krokiem – poza przygotowaniem miejsca pracy i odpowiednich akcesoriów (mokrej szmatki, miękkiej suchej szmatki albo szczotki z miękkim włosiem do nanoszenia pasty, szczotki albo szmatki do polerowania i oczywiści odpowiedniej pasty do butów) – który należy wykonać jeszcze przed samym pastowaniem, jest odpowiednie przygotowanie butów. Zawsze starannie oczyśćcie jej wilgotną szmatką. Tak… Szczelinki, załamania, szwy i podeszwy także. Pozostawcie je do wyschnięcia. Nie zapomnijcie także o usunięciu sznurówek, jeśli są.

ZOBACZ TEŻ: Jak w ciągu 100 lat zmieniały się… buty na obcasie?

Pastowanie…

Tak przygotowane, suche obuwie możecie zacząć pastować. Najlepiej do nakładania pasty i jej wcierania sprawdzi się niewielka okrągła szczoteczka z miękkim włosiem, ewentualnie miękka szmatka, najlepiej używana już kiedyś do tego celu (wchłonie w siebie mniejszą ilość pasty).

Pastowanie zacznijcie od czubka buta. Okrężnymi ruchami przesuwajcie się wzdłuż, w stronę zapiętka i obcasa. Nie pomijajcie podeszwy, szczególnie gdy mowa o tej wykonanej ze skóry. Po nałożeniu pierwszej warstwy pasty, odstawcie buty do wyschnięcia. Po całkowitym wchłonięciu się jej możecie powtórzyć cały proces pastowania jeszcze raz. Tym razem szczególnie skupcie się na załamaniach, rowkach, okolicach łączeń kawałków skóry i miejscach przy dziurkach na sznurówki.

Tak przygotowane buty odstawcie na co najmniej 2-3 godziny (najlepiej całą noc). Dajcie czas paście na całkowite wchłonięcie się w skórę.

Poler

Kolejnym etapem będzie polerowanie. Dzięki temu powierzchnia skóry odzyska połysk. Najlepiej wykonać je albo szczotka z miękkim włosiem (np. kozim), albo delikatną szmatką.

ZOBACZ TEŻ: Jesteście ciekawe, jak wygląda proces powstawania butów?

Warto wiedzieć…

Raz na 2-3 miesiące przed pastowaniem możecie użyć renowatora. Preparat ten idealnie przygotuje licową skórę buta do pastowania. Oczyści ją też z poprzednich warstw pasty. Należy użyć go po wcześniejszym przetarciu butów z ewentualnych zanieczyszczeń.

Warto korzystać także z preparatów odżywczych i sprayów zabezpieczających przed wodą. Pierwsze doskonale regenerują skórę, przygotowuje ją na przyjęcie pasty (sam pozostawia lekko matowy efekt). Po nałożeniu należy pozostawić go do wchłonięcia na kilkanaście minut, następnie przetrzeć szmatką. Z kolei drugie, dodatkowo chronią skórę butów przed przemoknięciem, co w jesienno-zimowym sezonie przyda się nie raz. Działają ekspresowo. Efekt nieprzemakalności buty uzyskują po wyschnięciu.

W przypadku butów zamszowych…

…najważniejsze jest zapobieganie tworzeniu się plam i zabrudzeń. Skóry tego typu są wyjątkowo chłonne, ciężko usunąć z nich cokolwiek usunąć. Dlatego jeszcze przed pierwszym założeniem butów tego typu dokładnie zaimpregnuj je specjalnym sprayem. Skóra uzyska dzięki temu nieprzemakalność. Stanie się też bardziej oporna na zabrudzenia.

Jeśli jednak i tak pojawią się one na Waszych butach, pomocna może okazać się specjalna gumowa szczoteczka do czyszczenia zamszu.

jak i czym pastować buty skórzane

Do pielęgnacji butów skórzanych najlepiej sprawdzają się tradycyjne, gęste pasty w metalowych pojemniczkach. Nie są one tak wygodne w użyciu jak ich rzadkie odpowiedniki w buteleczkach z gąbką, ale w tym przypadku naprawdę nie warto stawiać na ułatwienie sobie życia… Może się to bardzo szybko obrócić przeciwko samym butom. Preparaty o płynnej konsystencji nie chronią skóry tak dobrze, jak tradycyjne pasty. Co więcej, ich wodnista konsystencja może szkodzić materiałowi…

ZOBACZ TEŻ: 5 letnich rzeczy, które możesz nosić zimą

Podsumowując, zdecydowanie nie warto ryzykować w tym przypadku – do skóry naturalnej wybierajcie gęste pasty, rzadkie zostawcie np. do butów z tworzyw syntetycznych…

Pamiętajcie, że im lepiej zadbacie o swoje skórzane buty, tym dłużej pozostaną w idealnym stanie. Potraktujcie to jak inwestycję…

Krok po kroku - Jak najlepiej dbać o skórzane buty