Zajady są problemem, który może przytrafić się w zasadzie każdemu, chociaż u jednej osoby mogą nie pojawić się ani razu, a u innej wciąż regularnie powracać. Występują u obu płci, niezależnie od wieku, choć częściej cierpią na nie osoby młode. Nadżerki pojawiają się po obu stronach warg, a nieleczone utrzymują się długo i mogą powodować stan zapalny błony śluzowej jamy ustnej. Ryzyko jego powstania zwiększa się w momencie, gdy na języku i dziąsłach stykających się z wargami znajduje się dużo bakterii. By nie dopuścić do rozwoju zapalenia jamy ustnej, warto ssać tabletki, np. Sebidin, które zawierają chlorheksydynę, mającą bardzo silne działanie bakteriobójcze i odkażające. Preparaty z tą substancją mogą bezpiecznie przyjmować zarówno dorośli, jak i dzieci od 12. roku życia. Niewielkie zajady mogą prowadzić do stanów zapalnych jamy ustnej.

Bakterie, grzyby, alergie i niedobory witamin

Poza zakażeniami bakteryjnymi, przyczyną powstawania zajadów mogą być drożdżaki powodujące infekcje grzybicze, alergie na pokarm, kosmetyki lub substancje znajdujące się w innych przedmiotach mających styczność z ustami, a także niedobory witamin i minerałów, między innymi żelaza. Szczególnie ważną rolę w tworzeniu się zapalenia kącików ust odgrywają braki witaminy z grupy B, odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie błony śluzowej. Ryzyko pojawienia się zajadów zwiększają też spadki odporności organizmu, na przykład spowodowane przeziębieniem, grypą lub inną chorobą.

Doraźne leczenie powstałych już zajadów

Lecząc zapalenie kącików ust trzeba przede wszystkim walczyć nie z objawami, a z przyczynami ich powstania. By je ustalić, niezbędna może być wizyta u lekarza dermatologa i wykonanie badań posiewowych. Leczenie doraźne powstałych już zajadów powinno obejmować uzupełnianie niedoboru witamin i minerałów, na przykład przy pomocy dostępnych w aptekach preparatów witaminowych. Mając zajady, lepiej unikać jedzenia pikantnych potraw, gdyż ostre przyprawy mogą podrażniać zmienione chorobowo miejsca. Warto też wyeliminować z diety cukier, gdyż stanowi on dla drożdżaków swoistą pożywkę i ułatwia ich namnażanie. Ulgę w bólu i uczuciu napięcia naskórka przynosi sięgnięcie po balsamy do ust o działaniu natłuszczającym, nawilżającym i kojącym. Skóra warg wymaga bardzo troskliwej pielęgnacji, ponieważ nie ma zewnętrznej lipidowej warstwy ochronnej i przez to jest cały czas narażona na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych.