Wiadomo – wyprysków najlepiej nie wyciskać. Mimo to mnóstwo osób masakruje swoją twarz, bo wolą czerwoną plamę, niż nabrzmiałe wykwity.

Jeśli już nie możesz się powstrzymać i zamierzać dobrać się sobie do skóry (dosłownie!), rób to, jak należy.

Nie tylko nie rozniesiesz bakterii po reszcie twarzy, ale – jeśli wykonasz wszystko prawidłowo – wyprysk może się szybciej zagoić.

Pryszcz nadający się do wyciśnięcia ma jasny ropny czubek widoczny ponad powierzchnią skóry. Innych nie dotykamy, możemy za to potraktować je preparatem na wypryski, które działają wysuszająco i antyseptycznie.

Wystarczą 3 kosmetyki, aby zakryć wszystkie pryszcze. Ta metoda robi furorę!

Umyj dokładnie ręce i wytrzyj je czystym ręcznikiem. Przyłóż do pryszcza wacik nasączony ciepłą wodą i potrzymaj kilka sekund – dzięki temu pory rozszerzą się. Przemyj newralgiczne miejsce antybakteryjnym tonikiem. Osusz czystym i suchym wacikiem kosmetycznym bądź ręcznikiem.

Weź igłę i zdezynfekuj ją przecierając alkoholem lub przez trzymanie jej kilkanaście sekund nad płomieniem. Uwaga! W przypadku dezynfekcji ogniem poczekaj, aż igła wystygnie, inaczej możesz się poparzyć.

Prowazź igłę równolegle do skóry i przekłuj wystającą jasną końcówkę pryszcza na wylot. Nie wyciągaj igły, a pociągnij ją na zewnątrz, przerywając czubek pryszcza. W ten sposób nie niszczysz tkanki wokół krosty (co ma miejsce w przypadku prostopadłych nakłuć czy wygniatania bez nakłuwania). Boisz się ukłucia? Nie ma czego – czubek pryszcza to już i tak martwa tkanka. Następnie pociągnij igłę na zewnątrz od skóry, żeby przerwać czubek pryszcza. Uważaj, aby się nie ukłuć. W opisany sposób nie niszczysz tak tkanki wokół krosty, jak wbijając igłę prostopadle do skóry czy po prostu uciskając pryszcza bez nakłuwania.

Możesz delikatnie naciskać brzegiem igły na skórę bądź delikatnie przycisnąć skórę, by usunąć ropę.

Czego nie robić?

– Nie wyciskaj pryszcza na siłę – lepiej poczekać, niż zafundować sobie bliznę.

– Nie ściskaj pryszcza pomiędzy palcami, w kierunku środka krosty. Taka czynność może spowodować, że pryszcz przerwie się głęboko pod skórą, powodując rozprzestrzenienie infekcji i powstanie bolącego guzka lub cysty.
– Nie wyciskaj pryszczy umiejscowionych pomiędzy brwiami i niżej, przy ustach, ponieważ zainfekowana ropa trafia z powrotem do naczyń krwionośnych, a nimi przenoszona jest do mózgu. W ten sposób można nabawić się ropnia mógzu.

Wyciskanie pryszczy partnerowi może być oznaką czułości. Ale też czegoś bardzo złego

Z ciężkimi przypadkami (guzki, cysty) lepiej udać się do lekarza. Wygniatanie ich tylko pogorszy ich stan.

Jak (prawidłowo) wycisnąć pryszcza?

Jak (prawidłowo) wycisnąć pryszcza?

Jak (prawidłowo) wycisnąć pryszcza?