Na to, jak nas odbierają inni, wpływa również… zapach z ust. A konkretnie mówiąc, nieprzyjemny zapach z ust, który może sprawić, że nasz wizerunek legnie w gruzach. Halitoza, właśnie tak fachowo określa się brzydki zapach z ust, jest problemem bardzo często występującym. Jakie są jego przyczyny?

Błahe powody nieświeżego oddechu…

Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest niedostateczna higiena jamy ustnej. Nieświeży oddech może być bowiem wywołany przez nieodpowiednią pielęgnację zębów, brak nitkowania – przez to pomiędzy zębami pozostają resztki jedzenia, co powoduje przykry zapach z ust. Niektóre choroby jamy ustnej, takie jak chociażby paradontoza, również wywołują nieprzyjemny zapach z ust. Jeśli jednak z zębami jest wszystko w porządku, jeśli odpowiednio dbamy o higienę jamy ustnej, skąd bierze się halitoza? Być może powodem są przypadłości laryngologiczne, jak chociażby migdałki często infekowane anginą czy też naleciałości pozostające na języku, na którym fermentują bakterie. Skoro o migdałkach mowa, warto podkreślić także fakt, że znajdują się w nich dziury, do których mogą wpadać pozostałości jedzenia. Wtedy już prosta droga do zapachu zgnilizny, który wydobywa się z ust…

… i powody nie do końca oczywiste

Brzydki zapach z ust nie zawsze jest naszą winą, bywa zatem, że nie wystarczy dobrze wyszczotkować zęby, aby się go pozbyć. Istnieją przypadłości, które mogą wywoływać właśnie taki efekt jak halitoza. Zaliczamy do nich na przykład cukrzycę , wrzody żołądka lub dwunastnicy, refluks żołądkowo-przełykowy. Nie wszyscy wiedzą, że każda z tych chorób objawia się właśnie takim symptomem jak nieprzyjemny zapach z ust. Co ciekawe, każda z wymienionych chorób charakteryzuje się innym zapachem. Przy cukrzycy jest to zapach sfermentowanych jabłek, przy refluksie wyczuwalny z ust jest zapach stęchły, świeżej ziemi. Jeśli natomiast zapach z ust przypomina zgniłe mięso, przyczyną może być ropne zapalenie zatok. Oddech o zapachu amoniaku może sygnalizować problemy z nerkami.

Często na brzydki zapach z ust skarżą się osoby, które przeszły na restrykcyjną dietę. Zbyt długie odmawianie sobie pożywienia i napojów może być przyczyną pojawienia się halitozy. Dlatego też nie należy stosować głodówek. Jeśli halitoza jest spowodowana problemami żołądkowymi, należy udać się do gastrologa, który przeprowadzi odpowiednie badania, z USG na czele. Koniecznie trzeba wtedy stosować odpowiednią dietę, która eliminuje z jadłospisu m.in. potrawy smażone, tłuste czy pikantne.

Jak pozbyć się nieświeżego oddechu?

Wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego też trzeba pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji całej jamy ustnej – mowa nie tylko o zębach, ale o wspomnianym wyżej języku. Niezbędne są również regularne wizyty u dentysty, który w razie potrzeby wyeliminuje problemy zdrowotne zębów. Innym lekarzem, który jest w stanie pomóc przy takim problemie, jakim jest nieprzyjemny zapach z ust, jest laryngolog, który sprawdzi czy nie występują problemy ze skrzywioną przegrodą nosową – może ona powodować zaleganie wydzieliny w nosie i zatokach.

Warto zawsze mieć przy sobie miętowe gumy czy pastylki lub specjalny dezodorant do ust. Niestety mają one to do siebie, że dają krótkotrwały efekt. Warto więc sięgnąć np. po suplementy diety z cynkiem, które pozwalają zachować świeżość na dłużej. Halitoza to powszechne zjawisko, którego nie można bagatelizować, bo może być objawem poważniejszych chorób. Unikanie kontaktów z ludźmi z powodu nieświeżego oddechu też nie jest rozwiązaniem – trzeba szybko rozpoznać przyczynę niemiłego zapachu z ust i zacząć ją zwalczać!