W Polsce także nie są one marginalnym schorzeniem: Instytut Dietetyki w PWSZ w Nysie szacuje, że aż 20 do 45 proc. rodaków uskarża się niekiedy na bóle brzucha i gazy. Choć wydaje się, że to błahe dolegliwości zdrowotne, jedno trzeba im przyznać: są niezwykle uciążliwe i potrafią zdezorganizować cały dzień. Jak sobie z nimi radzić?

Ból brzucha i gazy. Jak sobie z nimi poradzić?

Skąd się biorą bóle brzucha i wzdęcia?

Wstydliwe dolegliwości biorą się z nadmiaru gazów w organizmie. U zdrowego człowieka nie powinny one przekraczać 200 mililitrów w układzie pokarmowym. Gazy to nie tylko efekt reakcji chemicznych, zachodzących na przykład po spożyciu posiłku. To także skutek połykania powietrza oraz procesów fermentacyjnych, przeprowadzanych przez bakterie mikroflory jelitowej. Flora bakteryjna spełnia ważną funkcję: ułatwia nam szybsze trawienie i chroni przed stanami zapalnymi. Niestety, zmiany w ilości „dobrych” bakterii, zaburzenie jej działania lub pojawienie się patogenów z zewnątrz, mogą sprzyjać nagromadzeniu gazów w organizmie. W efekcie czujemy, że nasz brzuch jest wzdęty i bolesny w dotyku; nierzadko też pojawiają się problemy z wypróżnieniem. Bóle brzucha i gazy potrafią nam skutecznie zepsuć samopoczucie i zniszczyć plany na spędzenie danego dnia.

Doskwiera Ci uczucie pełności? Czytaj porady na ból brzucha, jelit, wzdęcia i gazy

Przyczyny wzdęć

Niestety, na bóle brzucha i gazy potrafimy niejednokrotnie zapracować sobie sami. Do głównych winowajców, wywołujących wzdęcia, należą:

l dieta składająca się głównie z tłuszczy i cukrów; sprzyjają bowiem nagromadzeniu się gazów;l zbyt częste picie słodkich, gazowanych napojów;l nadmierne połykanie powietrza; zdarza się, gdy jemy szybko, rozmawiamy w trakcie jedzenia lub nawet gdy żujemy gumę; połknięte powietrze sprawia, że nasz brzuch wygląda jak balon;l częste spożywanie trudno rozkładalnych pokarmów – na przykład grochu czy fasoli. Ich resztki zalegają w jelicie grubym i również sprzyjają pojawieniu się gazów;Istnieją także inne powody, mniej od nas zależne. To nietolerancja laktozy czy tak zwany zespół jelita drażliwego lub stan zapalny w układzie pokarmowym. Jednak za ból brzucha i gazy odpowiada przede wszystkim nasze szybkie tempo życia, spożywanie posiłków w biegu i żywienie się dużą ilością tłuszczy i węglowodanów, kupowanych naprędce w fast-foodzie.

Co na gazy? Sprawdzony lek na ból brzucha

Wiele osób zastanawia się nad odpowiednią metodą unikania nieprzyjemnych dolegliwości związanych ze wzdęciami. Co na gazy byłoby najlepsze? Przede wszystkim, trzeba znaleźć odpowiedni lek na ból brzucha i środek rozkurczający, który pomoże nam pozbyć się uczucia „nadmuchanego” żołądka. Dobrze jest, gdy preparat spełnia obydwa te warunki i jest łatwo przyswajalny, rozluźniając mięśnie jelit i żołądka. Lek na ból brzucha nie powinien być suplementem diety czy wyrobem medycznym: ich działanie zazwyczaj jest słabsze, a bóle brzucha i gazy bywają nagłe i bardzo dokuczliwe. Dlatego najlepiej sięgnąć po preparaty o statusie OTC, czyli dostępne w aptece bez recepty. Warto zwrócić uwagę czy lek na ból brzucha ma organiczny skład – naturalne produkty często są lepiej przyswajane przez nadwerężony układ pokarmowy.

Czy bóle brzucha i gazy mogą być niebezpieczne? 

Większość dolegliwości związanych ze wzdęciami nie jest groźna. Jednak w przypadku przeciągających się problemów z układem pokarmowych, silnych bólów i kilkudniowych zaparć, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem. Być może, przyczyną są poważnie zaburzone procesy trawienia i zaawansowana nietolerancja pokarmowa. Gastrolog lub internista doradzi odpowiednie leczenie. Również kupując lek OTC na bóle brzucha i gazy, warto wcześniej naradzić się z lekarzem lub farmaceutą. W większości przypadków, zalecane są jednak jedynie leki rozkurczowe oraz zmiana trybu życiu na spokojniejszy i większa higiena spożywania pokarmów – co na gazy i dolegliwości związane z układem pokarmowym, wpływa wręcz zbawiennie.

Jak skutecznie pozbyć się gazów? Zmień styl życia!

Istnieje kilka złotych porad, które wraz z lekami rozkurczowymi, pomogą pozbyć się problemów żołądkowo-jelitowych raz na zawsze. Sposoby na brak wzdęć to między innymi:

l częste ćwiczenia fizyczne. Zamiast leżeć na kanapie po sytym obiedzie, zadbaj o trochę ruchu. Najlepsze będą ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie brzucha, na przykład joga czy pilates.

l spożywanie posiłków bez pośpiechu. Zadbaj o to, aby w Twoim planie dnia znalazło się przynajmniej czterdzieści minut na spokojny obiad.

l staraj się ograniczyć stres. Jeśli masz go wyjątkowo dużo, postaraj się o regularne wykonywanie ćwiczeń relaksujących i zarezerwuj choć dwie godziny dziennie na przyjemności: na przykład oglądanie ciekawego filmu z partnerem. Bóle brzucha i gazy często bywają skutkiem napiętych nerwów i psychicznego przemęczenia organizmu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem