Obecnie w sklepach znaleźć można całą gamę najróżniejszych akcesoriów, mających ułatwić nam wykonanie perfekcyjnego makijażu. Nieraz łatwo pogubić się w tym, co do czego ma służyć – szczególnie jeśli chodzi o pędzle.

Pędzli bowiem na rynku jest cała masa – dziesiątki rozmiarów, kształtów, różna twardość i długość włosia. Warto znać ich właściwości, gdyż naprawdę potrafią ułatwić wyczarowanie przepięknego makijażu.

Zapraszam więc do przeczytania opisów poszczególnych rodzajów pędzli i ich właściwości. Na początek słówko o pędzlach do twarzy oraz do ust – jak się okazuje tych również jest sporo. Zobaczcie, które są najbardziej uniwersalne, które są najbardziej podstawowym narzędzie, a które można pominąć.

Już jutro będziecie mogły przeczytać podobną charakterystykę pędzelków do malowania oczu.

Do twarzy


Pędzel zwężany, o lekko stożkowatym kształcie. Powinien być wykonany z miękkiego włosia. Działa jak dłuto – bardzo ułatwia modelowanie kształtu twarzy za pomocą różu. Doskonale sprawdzi się też przy nakładaniu pudru czy rozświetlacza.


Mały i delikatnie zaokrąglony pędzel służy do nakładania niewielkich ilości sypkich kosmetyków na twarz. Idealny do cieniowania, np. różu na policzkach. Podobnie jak poprzedni, powinien mieć miękki włos.


Ukośnie ścięty. Zazwyczaj wykonany z włosów syntetycznych, powinien mieć lekko zaokrągloną końcówkę. Służy przede wszystkim do modelowania policzków – cieniowania i łączenia kosmetyków na skórze. Szczególnie przydatny, jeśli używasz więcej niż jednego odcienia różu.


Duży i lekko zaogrąglony. Klasyczny pędzel do nakładania różu na policzki. Doskonały także do nakładania sypkiego pudru. Włosie pędzla powinno być bardzo miękkie i delikatne.


Duży i mocno zaokrąglony, bardzo gęsty. Stworzony do nakładania pudru na twarz. Często używany także do aplikacji różu na policzki. Ze względu na rozmiar i kształt jest jednak mniej precyzyjny i poza samym nałożeniem różu niewiele nim można zdziałać.


Bardzo duży i zaokrąglony. Wykonany z miękkiego, krótkiego włosia. Używany do nakładania na twarz lub ciało sypkiego pudru.


Bardzo duży o stożkowatym kształcie. Miękki, przydatny do nakładania różu i pudru wtedy, kiedy chcemy zaaplikować delikatną warstwę kosmetyku lub „oprószyć” nim twarz.


Bardzo duży i delikatnie zaokrąglony, o długim włosiu. Przydatny do nakładania dużych porcji kosmetyku, szczególnie pudru (zarówno sypkiego jak i w kamieniu), na twarz i ciało. Można nakładać nim róż wtedy, kiedy chcemy wyczarować duże rumieńce – ale cieniowania niestety się już nie nadaje.


Bardzo duży i ukośnie ścięty. Płaski o włosiu średniej długości. Bardzo gęsty i miękki, przeznaczony do modelowania konturów policzków. Polecany dla osób, które mają już pewną wprawę w wykonywaniu makijażu.


Mały i płasko ścięty. O krótkim, miękkim włosiu, bardzo gęsty. Niezwykle przydatny w każdej kosmetyczce – nadaje się zarówno do cieniowania policzków różem sypkim jak i w kremie. Co za tym idzie – idealny również do rozprowadzania jakichkolwiek półpłynnych kosmetyków na twarzy (na przykład rozświetlaczy). Doskonały przy usuwaniu nadmiaru pudru z twarzy – naprawdę warto zaopatrzyć się w pędzel tego typu.


Duży i zaokrąglony, o króciutkim włosiu. Tego pędzla używa się do wcierania kosmetyków w skórę, jak również ich łączenia na twarzy (na przykład rozświetlacz plus róż do policzków).


Duży i płasko ścięty. Dość rzadki model pędzla. Przydatny do łączenia kosmetyków na twarzy i robienia delikatnych przejść między nimi.


Płaski o kształcie wachlarza. Używany do nakładania małych ilości kosmetyków, delikatnych muśnięć np. różem. Bardzo dobrze sprawdza się też przy usuwaniu nadmiaru kosmetyku ze skóry, szczególnie w przypadku osypujących się cieni.


Płaski, szeroki, bardzo delikatnie zaokrąglony. Przydatny raczej do makijażu ciała – na przykład nakładania kosmetyków rozświetlających czy brązujących. Bardzo dobrze wciera sypkie kosmetyki w skórę.


Duży, o okrągłej główce z płasko ściętym włosiem. Cudotwórca jeśli chodzi o wszelkiego typu „efekty specjalne” na twarzy – bardzo dokładnie można nim wymodelować kształt. Dobrze sprawdza się też przy łączeniu różnych odcieni pudru i różu.


Mały, o okrągłej główce i płasko ściętym włosiu. Działa na tych samych zasadach, co pędzel powyżej, ale używany jest raczej do małych powierzchni. Bardzo dobrze rozciera kosmetyki w trudno dostępnych miejscach, np. fluid przy skrzydełkach nosa lub korektor w kącikach oczu.


Pędzelek do podkładu. Płaski, o zaokrąglonym, lekko stożkowatym czubku. Idealnie rozprowadza na skórze fluid. Ze względu na swój kształt nadaje się również do nakładania i wcierania kosmetyku, jak również łączenia go z innymi.


Kwadratowy pędzel do podkładu. Płaski, długość włosia równa się szerokości główki. Wykonany z syntetycznego włókna. Używany do rozprowdzania i rozcierania półpłynnych kosmetyków – w szczególności podkładów. Ze względu na duży rozmiar oraz typ główki nie rozprowadzimy fluidu tak dokładnie, jak pędzelkiem powyżej.


Płaski o zaokrąglonej główce. Stworzony do nakładania wszelkiego typu kosmetyków o kremowej konsystencji na policzki i resztę twarzy.


Pędzelek do korektora. Mały, płaski o stożkowatym czubku. Włosie nieco twardsze, niż w przypadku poprzednich pędzli. Doskonały do pokrywania niewielkich powierzchni korektorem w płynie lub w kremie. Można nim zarówno zatuszoać cienie pod oczami jak i pojedyncze wypryski.

Do ust


Lipliner. Pędzelek jest mały, wykonany ze sztywnego włosia, o stożkowatej główce. Płaski. Służy zarówno do malowania konturów ust jak i do wypełniania szminką trudno dostępnych miejsc – na przykład kącików.


Standardowy pędzelek do nakładania szminki. Płaski, stożkowato zakończony, o twardym włosiu. Nieduży, ale większy niż lipliner. Pozwala precyzyjnie pomalować usta szminką. Pracując pędzelkiem ograniczysz zużycie kosmetyku.


Pędzelek podręczny. Łączy w sobie zalety obu wymienionych wyżej pędzli. Dodatkowo jest to pędzel „wysuwany” – można więc nosić go w kosmetyczce, bez obaw o to, że się zabrudzi.