Genialny Antoine Cierplikowski w teatrze
Antoine Cierplikowski, genialny fryzjer, artysta, wizjoner był również jednym z pierwszych stylistów, którzy współtworzyli spektakle teatralne stylizując włosy aktorów, tworząc peruki teatralne a także kostiumy. Pochodził z Sieradza, zawodu uczył się w Łodzi, skąd jaki kilkunastolatek z pięcioma frankami w kieszeni wyjechał do Paryża.

Pierwsze związki z teatrem pojawiły się niespodziewanie i bardzo wcześnie. Pierwsze miejsce, w którym pracował młody Antoś to zakład perukarski. Zdobył w nim ważne doświadczenie, lecz prawdziwy rozgłos zyskał kilka lat później. W roku 1909, kiedy francuskiej aktorce Evie Lavalliére, szykującej się do roli teatralnej obciął długie włosy i uczesał krótką chłopięcą fryzurę. Dzięki szybkim ruchowi nożyczek przeszedł do historii, jako twórca fryzury „garconne”. Styl „chłopczycy” podbił cały świat, a Antoni Cierplikowski, już jako mistrz „Antoine”, nowy styl lansował wspólnie z Coco Chanel. Wokół Antoine’a zaczęło zaś pojawiać się coraz więcej najsłynniejszych aktorek i artystek tamtych czasów. Wśród nich między innymi: Sarah Bernhardt, Eleonora Duse, Josephine Baker, Brigitte Bardot, Edith Piaf.

Antoine nie ograniczał się do kreowania fryzur swoich coraz liczniejszych klientek. Największy rozkwit jego kreacji teatralnych przypada na lata trzydzieste dwudziestego wieku. W swym paryskim salonie nie tylko czesał światową elitę, przygotowywał także stroje, kapelusze i peruki do sztuk teatralnych, rewii i przedstawień operowych. Dla Cecil Sorel zaprojektował kolekcję kreacji, w której francuska aktorka wystąpiła w rewii Vive Paris. Dla Josephine Baker stworzył jej najsłynniejszą fryzurę z okalającymi twarz pierścieniami włosów. Ta stylizacja została uwieczniona na historycznej okładce Vogue’a- pierwszej, jaką zdobiła czarnoskóra kobieta. Wydawał także „Antoine Document” – ekskluzywne czasopismo o modzie i najnowszych trendach. W 1932 roku podczas wstawy Sztuki i Techniki w Paryżu zaprezentował swoją niesamowitą kolekcję kapeluszy, peruk, kreacji teatralnych i stylizacji włosów.

Amerykanie oferowali 6 milionów franków w złocie, by ściągnąć go za ocean, mimo to musieli czekać na Antoine’a wiele lat. Na dłużej wyjechał tam dopiero w 1939 r. i został do końca wojny. Pracował w wielkiej hollywoodzkiej wytwórni Metro Goldwyn Meyer w czasie, gdy powstawały tam spektakularne filmy: Przeminęło z wiatrem i Czarnoksiężnik z krainy Oz, a gwiazdami srebrnego ekranu były m.in. Joan Crawford, Ginger Rogers i Katherine Hepburn. Antoine specjalizował się w stylizacji fryzur w filmach historycznych i nadal czesał gwiazdy. We fryzurze jego pomysłu, w 1959 roku Brigitte Bardot zagrała w filmie Babette idzie na wojnę.

SIERADZ OPEN HAIR FESTIVAL

Druga edycja największej w Polsce imprezy plenerowej poświęconej stylizacji fryzur odbędzie się w dniach 23-25 lipca w Sieradzu, rodzinnym mieście Antoniego „Antoine’a” Cierplikowskiego. Tegoroczny festiwal pokaże związki Antoine’a ze światem teatru. Przypomni, jak chłopiec z Sieradza inspirował i współtworzył największe widowiska artystyczne lat 30. i 40. Sieradz Open Hair Festival powstał w 2009 r., w setną rocznicę narodzin chłopczycy (w 1909 r. Antoine po raz pierwszy ściął na krótko włosy popularnej aktorki francuskiej Evy Lavalliére). Organizowany jest w Sieradzu, rodzinnym mieście Cierplikowskiego, które słynny fryzjer regularnie odwiedzał i gdzie zmarł w 1976 r.

Open Hair Festiwal to jedyna w Polsce impreza w formie zabawy miejskiej na wolnym powietrzu, polegająca na tworzeniu i prezentowaniu fryzur. Gromadzi uznanych fachowców, adeptów sztuki fryzjerskiej i amatorów zainteresowanych stylizacją. Łączy profesjonalne konkursy fryzjerskie z rozrywką dla publiczności. Stałe elementy festiwalu, to: Ogólnopolski Konkurs Uczniów Fryzjerstwa im. Antoine’a Cierplikowskiego, bicie rekordu świata w jednoczesnej stylizacji fryzur, pokazy mistrzowskie. Co roku prezentowane są wydarzenia specjalne. Pierwszej edycji w 2009 r. towarzyszył pokaz filmu dokumentalnego „Antoine – geniusz z Sieradza” oraz koncert piosenki francuskiej, przybliżający atmosferę Paryża za czasów Antoine’a. Atrakcją drugiej edycji jest premiera spektaklu biograficznego „Antoine” i inne wydarzenia teatralne.

Organizatorem festiwalu jest Urząd Miasta Sieradz.