Wydaje Ci się, że nosisz dobry rozmiar stanika? Pewnie tak. Myślisz, że masz mały biust, dlatego nie ma większej różnicy? Okazuje się, że wręcz przeciwnie. Dlaczego i jak tego uniknąć? Czytaj dalej.

Jak to się dzieje, że (według najnowszych ankiet) aż (!) 80% kobiet wybiera zły rozmiar stanika? Na pewno nie ma prostej odpowiedzi. Wiadomo jednak, jakie są najczęstsze błędy: wybieramy stanika z za dużym obwodem i za małą miseczką. Jak temu zapobiec? Poniżej kilka przydatnych rad.

1. Wyluzuj się. W jakim sensie? Nie sugeruj się przez ten czas radami innych i nie myśl, że miseczka C czy D, a już w szczególności większe rozmiary, przeznaczone są dla kobiet o obfitszym biuście (rozmiary E, F, G, H, I czy J też istnieją!). Pozbądź się wszelkich uprzedzeń i przystąp do wybierania stanika idealnego.

2. Zmierz się pod biustem. Dlaczego to takie ważne? Większość kobiet nie zdaje sobie sprawę z tego, że biust powinien być przytrzymywany głównie w obwodzie biustonosza, a nie przez ramiączka. Dlatego wybieraj rozmiar jak najmniejszy. Przykładowo, jeśli masz pod biustem 75 cm, wybierz stanik 70.

Pomyślisz, że będzie cię „wyciskał”? Problem w tym, że wszystkie staniki po jakimś czasie rozciągają się w obwodzie. Jeśli wybierzesz rozmiar równy z twoimi wymiarami, potem może po prostu przestać odpowiednio podciągać biust. Co więcej, tylna część może podchodzić do góry, w kierunku łopatek, co wcale nie jest miłe. Wybierz więc stanik o mniejszym obwodzie i na początku zapnij się na najszerszą z możliwych opcji. Potem, stopniowo, w miarę tego, jak materiał będzie się rozciągał, zmieniaj haftkę na kolejną.

3. Wybierz odpowiednią miseczkę. Tylko bez żadnych uprzedzeń. Może się okazać, że jeśli teraz nosisz miseczkę B, powinnaś nosić C, a jeśli C, D itd. Nie sugeruj się tabelami rozmiarów, w których należy patrzeć na obwód pod biustem i w biuście. Wszystko zależy od kształtu twoich piersi.

O czym należy pamiętać? Przede wszystkim o tym, że jeśli wybierasz stanik z mniejszym obwodem, musisz wybrać większą miseczkę. Np. jeśli nosisz 75B i chcesz założyć biustonosz z 70 cm w obwodzie, musisz wybrać 70C itd.

4. Odpowiednio ułóż piersi. Przymierzając stanik nie zostawiaj piersi tak, jak się w danej chwili ułożyły. Delikatnie podnieś je do góry, wkładając rękę do miseczki i odpowiednio ułóż. Jeśli zauważysz, że część piersi wychodzi górą, zrezygnuj z danego modelu. Co więcej fiszbiny (nazywane też drutami 🙂 między piersiami powinny dolegać na płasko do klatki piersiowej, a nie zatrzymywać się na biuście.

5. Przymierzaj, przymierzaj i jeszcze raz przymierzaj. Nie bój się prosić ekspedientki, by podała Ci kilkanaście staników. Pamiętaj też, że niektóre firmy mają rozmiarówki różniące się od tych standardowych. Nie wybieraj więc bielizny bez przymierzenia. Nie każdy model leży też na większych piersiach, nawet takich o rozmiarze C. Przymierzaj, układaj, wybieraj, przebieraj. Tylko w ten sposób znajdziesz model odpowiedni dla Ciebie. I nie przerażaj się z góry rozmiarami – po prostu zakładaj i zobacz, że może właśnie taki będzie dla Ciebie odpowiedni.

Kilka ciekawych, zobrazowanych przykładów dobrego i złego dobrania stanika znajdziesz pod poniższymi linkami:

Blog stanikomania – zobacz, jaka różnica jest między dobrym a złym rozmiarem
Rady w obrazkach
Piersiówka – cechy stanika idealnego

Masz jakieś pytania? Zadaj je w komentarzach, a postaramy się odpowiedzieć. 🙂