Retinoidy wbrew powszechnej opinii nie są najnowszym odkryciem kosmetologii – używane są od dziesięcioleci i nie bez powodu nazywa się je cudownym środkiem. Skutecznie walczą z trądzikiem, pomagają spłycić zmarszczki, wyrównują koloryt i strukturę cery, która wygląda młodziej i zdrowiej.

Czym są retinoidy? To po prostu witamina A i jej pochodne – czyli tretinoina, izotretinoina, adapalen. Ich większe stężenia zazwyczaj dostępne są tylko na receptę, bo są to naprawdę silnie działające związki.

Za to jeśli używa się ich odpowiednio, potrafią wiele.

1. Nie wolno szaleć – jak już wspominaliśmy, pochodne witaminy A mogą działać drażniąco na skórę. Jeśli je stosujesz, unikaj słońca i innych silnych kosmetyków. Na początku kuracji możesz też zauważyć, że skóra jest zaczerwieniona i uwrażliwiona – to częsta reakcja, jednak nie bagatelizuj jej.

2. Nie spodziewaj się rezultatów od razu – każdy dermatolog powie Ci, że rezultaty możesz zobaczyć po ok. 2-3 miesiącach. Nie ma cudownych maści, które dogłębnie zmieniają skórę w ciągu jednej nocy.

3. Nie mieszaj kosmetyków! Jeśli stosujesz maści czy kremy, które MAJĄ DZIAŁAĆ, zrezygnuj z bogatych kremów. Potrzebujesz nawilżenia? Kup „czysty”, który ma nawilżać i nic poza tym, nie zawiera barwników ani dodatkowych „polepszaczy” – najlepiej spytać aptekarkę o podobne emulsje. Skóra, którą nakarmisz wcześniej bogatym kremem nie przyjmie już po prostu dodatkowych składników – zatrzymają się na jej powierzchni.

4. Przyzwyczajaj skórę – stosuj się do wskazówek lekarza czy ulotki. Jeśli skóra reaguje zaczerwienieniem, ogranicz stosowanie preparatu do 2-3 razy w tygodniu.

5. Kropelka wystarczy – to nie są zwykłe kremy, tylko silnie działające leki. Nie smaruj całej twarzy obficie, wystarczy równomiernie roztarta kropelka.

6. Przed sukcesem możesz się zrazić 10 razy. Dlaczego? Często w przypadku stosowania retinoidów stan skóry początkowo pogarsza się. Nie panikuj – to tak naprawdę oznacza, że specyfik… działa. Jak już zaznaczyliśmy w punkcie pierwszym, potrzeba kilku miesięcy, by zobaczyć prawdziwy efekt.

7. Unikaj stosowania retinoidów w okolicach ust, płatków nosa i oczu. Po prostu podrażnią je!

8. Nie nakładaj tuż po myciu. To ważne – daj skórze chwilę, aby odbudowała swoją naturalną warstwę ochronną. Odczekaj ok. 20 minut, a dopiero później zaaplikuj kosmetyk. W ten sposób minimalizujesz ryzyko podrażnień.

9. Być może będziesz musiała zmienić też inne kosmetyki. Zauważysz, że skóra robi się wrażliwsza, zaczerwieniona, a kosmetyki, które stosowałaś do tej pory (najczęściej te pięknie pachnące i kolorowe), źle na nią działają. Niestety, będziesz musiała zmienić je na dużo łagodniejsze wersje.

10. Filtr słoneczny to podstawa! I to nie o faktorze 5, ale dużo wyższy. Szukaj liczby powyżej 30. Skóra traktowana retinoidami robi się wyjątkowo wrażliwa na promienie słoneczne.